Serge Mouille vegg- og sengelamper
Serge Mouille ble grunnlagt i Paris og formet av designeren med samme navn, født i 1922 i Frankrike. Med bakgrunn som sølvsmed utviklet han en presis metode for metallbearbeiding, der balanse og bevegelse står sentralt. På 1950-tallet etablerte han en tydelig belysningsestetikk med justerbare armer og matte svarte overflater.


5 produkter
- October Offer 15%+ Flere valg
Serge Mouille
Rotating Arms vegglampe
Fra 69 908 kr82 245 kr
- October Offer 15%+ Flere valg
Serge Mouille
Spider Fixed Arms vegglampe
Fra 58 867 kr69 255 kr
- October Offer 15%+ Flere valg
Serge Mouille
Flame vegglampe
23 065 kr27 135 kr
- October Offer 15%
Serge Mouille
Eye vegglampe
22 058 kr25 950 kr
- October Offer 15%
Serge Mouille
Saturn vegglampe
23 065 kr27 135 kr
Varemerket Serge Mouille har sitt opphav i Paris og er tett knyttet til fransk belysningsdesign fra 1950-tallet. Serge Mouille, født i 1922 i Paris, ble tidlig utdannet innen kunsthåndverk og utviklet en avansert teknikk for å forme metall. Som etablert sølvsmed og designer skapte han designlamper som kombinerer presisjon, bevegelse og skulpturell form. Serge Mouille-lamper kjennetegnes av svarte, matte overflater og justerbare armer, noe som gjør dem til en sentral del av moderne belysning.
Serge Mouille – fransk designbelysning med historisk forankring
Varemerket Serge Mouille bygger på en tydelig håndverkstradisjon der belysning, form og funksjon samspiller. Etter studier i anvendt kunst i Paris og arbeid hos Hénin Orfèvre etablerte Serge Mouille seg som sølvsmed. Etter andre verdenskrig startet han egen virksomhet og ble en anerkjent håndverker, samtidig som han underviste ved ENSAAMA i Paris, hvor han senere ledet sølvsmedatelieret.
Et avgjørende steg for varemerket Serge Mouille kom i 1951 da Jacques Adnet ga ham oppdraget med å utforme en stor gulvlampe. Resultatet ble den ikoniske Three-Arm Floor Lamp, som markerte starten på serien som senere ble kjent som Black Shapes. Disse designlampene la grunnlaget for Serge Mouilles posisjon innen moderne belysning.
Skulpturelle lamper med fleksibel funksjon
Serge Mouille-lamper er utformet for å kombinere bevegelighet og presisjon. De leddede armene gjør det mulig å rette lyset etter behov, noe som gjør hver gulvlampe, vegglampe eller taklampe funksjonell i ulike miljøer.
Designet kjennetegnes av en lett og grafisk struktur der hver del har en tydelig funksjon. Serge Mouille-belysning brukes både som allmennbelysning og som rettet lyskilde, noe som gjør designlampene relevante i både private hjem og offentlige miljøer.
Materialer og håndverk i Serge Mouille-lamper
Serge Mouille-lamper produseres i metall med stor presisjon, en arv fra hans bakgrunn som sølvsmed. Den svarte, matte lakken gir et konsekvent uttrykk som definerer varemerket. Innsiden av skjermene er ofte lys for å optimalisere lysspredningen.
Noen modeller har detaljer i messing som eldes og utvikler patina over tid. Kombinasjonen av metall, balanse og bevegelse gjør Serge Mouille-belysning til et tydelig eksempel på funksjonell design med håndverksmessig grunnlag.
Et etablert navn innen moderne belysning
På 1950-tallet og tidlig på 1960-tallet utviklet Serge Mouille sine mest kjente lamper, som ble vist i sammenhenger som Steph Simon-galleriet i Paris sammen med andre fremtredende designere. På 1960-tallet eksperimenterte han også med nye typer belysning, inkludert lyssøyler med fluorescerende rør.
I 1963 valgte Serge Mouille å avslutte produksjonen av lampene sine og fokuserte deretter fullt på undervisning frem til sin bortgang i 1988. Til tross for den korte produksjonsperioden har varemerket Serge Mouille oppnådd en varig posisjon innen fransk design og moderne belysning.
Original og samlerverdi
Originaler fra Serge Mouille har over tid blitt ettertraktede samlerobjekter og oppnår i dag svært høye priser på internasjonale auksjonshus. Interessen for de tidlige eksemplarene er stor blant samlere verden over, noe som understreker merkets betydning innen moderne belysningsdesign.
Produksjonen skjer fortsatt i liten skala i et verksted utenfor Paris, der hver lampe lages med stor nøyaktighet. Kun et begrenset antall lamper produseres årlig, noe som bidrar til å opprettholde kvaliteten og det håndverksmessige arvet.
Nordiska Galleriet er en av få forhandlere som tilbyr originaler fra Serge Mouille, med et utvalg som gjenspeiler merkets klassiske formspråk og produksjonsprinsipper.


Er det noe du savner innen serge mouille?
Ta gjerne kontakt med oss via vårt kontaktskjema for å diskutere din spesifikke produktforespørsel.