Inspirasjon

23.10.2019
Cassina hyller modernismens mester, Pierre Jeanneret
Cassina hyller Pierre Jeannerets design med en rekke nylanseringer som vises på Nordiska Galleriet.
Cassina lanserer fire ikoniske møbler av Pierre Jeanneret i helt ny design som en hyllest til modernismens mester, og støtter samtidig et forskningsprosjekt om Le Corbusiers historiske Capitolium-prosjekt i Chandigarh i India. Nordiska Galleriet er først i verden med å presentere dette i våre utstillingslokaler i Stockholm og Göteborg.
Le Corbusiers storslåtte arkitektoniske prosjekt Capitolium i Chandigarh i India regnes som et av hans største verk og representerer hans ideologi, teknikk og poetiske språk. Prosjektet ble igangsatt i 1951 for å feire landets uavhengighet, og Le Corbusier ble bedt om å delta av Indias daværende statsminister. Det ga ham en unik mulighet til å teste ut teoriene sine innen arkitektur og byplanlegging, noe han gjorde sammen med en gruppe arkitekter, deriblant fetteren Pierre Jeanneret. Le Corbusiers Capitolium, et mektig kompleks av tre regjeringsbygninger, ble oppført på UNESCOs verdensarvliste i 2016, og siden da har interessen for prosjektet økt.

Cassina har produsert møbler av Le Corbusier, Pierre Jeanneret og Charlotte Perriand siden 1965 – da kunstnerne fortsatt var i live – og har alltid hatt et sterkt engasjement for deres arbeid. Derfor støtter Cassina nå et omfattende forskningsprosjekt om Chandigarh, som en del av I Maestri Collection. Målet med forskningsprosjektet, som er støttet av Fondation Le Corbusier i samarbeid med de fremste franske institusjonene, er å bevare, styrke og kartlegge denne unike arven.
Muligheten til å utforske arkivene og studere interiøret i Capitol har nå resultert i en ny serie møbler inspirert av den ikoniske arkitekten og designeren Pierre Jeanneret. Ved å kombinere rene former og enkle materialer skapte Pierre Jeanneret et møtepunkt mellom moderne europeiske idealer og indisk tradisjon. Cassina feirer hans design med en rekke nylanseringer som vises på Nordiska Galleriet.
Produkter i innlegget
Lignende artikler


En kuratert opplevelse
Den hypede pop-up restauranten We Are Ona setter opplevelsen i sentrum. Bak initiativet står italienske Luca Pronzato, med bakgrunn fra NoMa i København.
1.4.2025


Edit 02 – en hyllest til modularitet
Vi lanserer nå Edit 02 — et inspirerende magasin om design, interiør og arkitektur, samt trendene som former hjemmene våre i dag.
23.4.2025


Nordiska Galleriet i Milano – lanserer møbelkolleksjonen NO GA Projects
Under årets Milan Design Week presenterer Nordiska Galleriet (NO GA) sin nye møbelkolleksjon NO GA Projects. Installasjonen er skapt av det italienske designstudioet NM3, og viser verk av tre visjonære designere og studioer: Paul T. Frankl, Willo Perron og NM3.
9.4.2025


Nyheter av Axel Wannberg og Sami Kallio
Under Stockholm Design Week lanserer NO GA Studio nyheter av Sami Kallio og Axel Wannberg – to svenske designere som jobber tett med håndverket.
3.2.2025
Få 10% rabatt på din første bestilling
Følg oss på Instagram og abonner på nyhetsbrevet vårt for å få tilgang til eksklusive tilbud, inspirasjon og produktlanseringer, samt få 10% rabatt på ditt første kjøp.

