Inspirasjon

30.8.2022
Når designhistorien ligger i materialet
Cassina og Nordiska Galleriet lanserer et begrenset opplag på kun fem eksemplarer av den ikoniske lenestolen Maralunga.
Da Cassina feiret sofaen Maralungas 40-årsjubileum i 2014, ble det produsert en ny, futuristisk utgave i sølv. Den limiterte utgaven fikk navnet Mercurio Vivo og ble kun produsert i 40 eksemplarer. Men alt det metalliske materialet ble ikke tatt i bruk.
Åtte år senere lanserer Cassina i samarbeid med Nordiska Galleriet Maralunga 40 Nordiska Galleriet Limited Edition, en utgave av Maralunga i form av en lenestol laget av det samme sølvfargede materialet som ble brukt i produksjonen av Mercurio Vivo. Antallet limiterte eksemplarer har blitt bestemt av mengden materiale som fortsatt var tilgjengelig på Cassinas fabrikk, og derfor selges lenestolen i et eksklusivt antall på kun fem lenestoler globalt.


En vellykket feil
Det originale Maralunga-møblet var en sofa som ble utgitt i 1974, designet av Vico Magistretti, mye takket være en vellykket feil. Det skal ha oppstått en konflikt mellom designeren og Cassinas eier Cesare Cassina, som etter å ha sett en tidlig prototype av sofaen ble så skuffet over at den ikke ga den komforten han krevde, at han gikk løs på den.
Da ryggstøtten så brakk og ga etter, ble idéen til det i dag legendariske Maralunga-designet født. Designet vant i 1979 den prestisjetunge prisen Compasso D’oro for sin unike kombinasjon av komfort og stil. Kreativiteten i møbelet lå ikke bare i designet, den lå også i en blanding av håndverk og teknologi. Innebygd i ryggstøtten er en innovativ, men enkel funksjon som gjør at den kan felles opp og ned.
Nordiska Galleriet introduserer Cassina
Nordiska Galleriet presenterte Cassina for det skandinaviske publikum allerede på 1960-tallet. Møbelselskapet startet opp i 1927, og har siden blitt anerkjent over hele verden for sin produksjon av eksklusive designmøbler og sine innovative samarbeid med noen av dagens fremste designere og arkitekter. På midten av 1960-tallet begynte man å produsere møbler designet av pionerene innen modernistisk design, Le Corbusier, Pierre Jeanneret og Charlotte Perriand, og i 1964 var Cassina den eneste produsenten som tok over produksjonen av alle Le Corbusiers verk. I dag er de også de eneste produsentene av Charlotte Perriands design.

1960-tallet var et begivenhetsrikt tiår som markerte utviklingen og gjennombruddet for italiensk design. Det var også da designeren Vico Magistretti ble med i møbelbedriften. Etter å ha vunnet Gran Premio på Triennale di Milano i 1949, fulgte en lang karriere med skaperverk og utnevnelser. I dag kan Magistrettis design sees i permanente utstillinger ved noen av våre største designmuseer over hele verden, hvor flere separatutstillinger også er dedikert til ham.

Kombinasjonen av high-end og holdbarhet
Cassina har feiret mer enn 90 år siden starten og er fortsatt en ledende stemme og en målestokk for kvalitets- og designmøbler globalt. Sofaen Maralunga er i dag en bestselger som siden lanseringen i 1974 har blitt beundret for sin ultimate blanding av høykvalitets design og komfort. Når Nordiska Galleriet nå lanserer et nytt, limitert opplag av en metallisk kledd Maralunga, har vi fått muligheten til å gi nytt liv til et allerede eksisterende materiale, noe som gjør den både high-end og mer holdbar.
Lignende artikler


En kuratert opplevelse
Den hypede pop-up restauranten We Are Ona setter opplevelsen i sentrum. Bak initiativet står italienske Luca Pronzato, med bakgrunn fra NoMa i København.
1.4.2025


Edit 02 – en hyllest til modularitet
Vi lanserer nå Edit 02 — et inspirerende magasin om design, interiør og arkitektur, samt trendene som former hjemmene våre i dag.
23.4.2025


Nordiska Galleriet i Milano – lanserer møbelkolleksjonen NO GA Projects
Under årets Milan Design Week presenterer Nordiska Galleriet (NO GA) sin nye møbelkolleksjon NO GA Projects. Installasjonen er skapt av det italienske designstudioet NM3, og viser verk av tre visjonære designere og studioer: Paul T. Frankl, Willo Perron og NM3.
9.4.2025


Nyheter av Axel Wannberg og Sami Kallio
Under Stockholm Design Week lanserer NO GA Studio nyheter av Sami Kallio og Axel Wannberg – to svenske designere som jobber tett med håndverket.
3.2.2025
Få 10% rabatt på din første bestilling
Følg oss på Instagram og abonner på nyhetsbrevet vårt for å få tilgang til eksklusive tilbud, inspirasjon og produktlanseringer, samt få 10% rabatt på ditt første kjøp.

